Search
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • :
  • :

هدف‌چینی مهم‌ترین مهارت ذهنی تنیس‌بازها (قسمت اول)

نتیجه مطلوب، حاصل عملکرد خوب و بالا در زمین تنیس است. برای رسیدن به این مرحله ابتدا باید بدانیم که الآن کجا هستیم، به کجا می‌خواهیم برسیم، در چه مسیری و در چه زمانی!!! هدف چینی به‌عنوان اولین مهارت پایه ذهنی در ورزشکاران حرفه‌ای تنیس بسیار اهمیت دارد و می‌تواند بر مؤلفه‌های روان‌شناختی چون افکار، اعتمادبه‌نفس، انگیزه، تمرکز و … اثر گذارد و از این طریق موجب بهبود عملکرد و بالا بردن احتمال موفقیت شود.

۷ ویژگی اهداف (قانون Smarter)

اهداف باید:

Specific

اختصاصی، ویژه و معین باشد، به این معنا که هدف هر تنیس‌باز مختص او باشد و نیز اینکه هدف دقیقاً مشخص باشد و بر اساس سن، جنسیت، ویژگی‌های جسمانی و روان‌شناختی، استعداد، تجربه و … تعیین گردد (برای مثال، قرارگیری در جدول اصلی مسابقات junior برای یک تنیس‌باز و …).

Measurable

قابل‌اندازه‌گیری باشد، یعنی اندازه‌گیری میزان پیشرفت (برای مثال، اندازه افزایش سرعت سرویس و یا اندازه افزایش توان هوازی).

Accepted

قابل‌پذیرش و دسترس باشد، یعنی به‌طورکلی دست‌یافتنی، بر اساس محدودیت‌ها، توانایی‌ها و بر اساس استعدادهای تنیس‌باز تعیین شود و برای خود او قابل‌پذیرش و باور باشد (برای مثال قرارگیری در ۱۰ نفر برتر رنکینگ کشوری؛ یا برد ۲ الی ۳ بازی در جدول مقدماتی مسابقه؛ گرفتن یک ست و یا چند گیم از بازیکن قوی‌تر از خود و …).

Realistic

واقعی باشد، یعنی اینکه هدف خیالی و آرزو نباشد (برای مثال، شروع تنیس برای قرارگیری در رنک TOP10 بدون در نظر گرفتن اهداف قبل و مراحل پلکان کسب مقام و رسیدن به رنک موردنظر اشتباه است؛ یا بدون داشتن مقام قابل‌توجه در کشور، تصور حضور در جمع ۱۰۰ نفر اول رنکینگ دنیا بدون در نظرگیری دیگر ویژگی‌های هدف، آن را غیرواقعی می‌کند؛ مثال خوب می‌تواند قرارگیری در جدول اصلی مسابقات فیوچرز با در نظر گرفتن دیگر ویژگی‌ها هدفی دست‌یافتنی و واقعی باشد).

Time-constrained

زمان‌بندی داشته باشد، یعنی محدوده زمانی خاصی برای آن در نظر گرفته شود (برای مثال شرکت در مسابقات فیوچرز طی ۱ الی ۲ سال آینده؛ قرارگیری در جدول اصلی طی ۱ سال آینده؛ خواباندن بالای ۵۰ درصد سرویس‌ها در باکس طی ۶ ماه آینده، افزایش توان هوازی طی ۳ الی ۶ ماه آینده و …).

Evaluate

نظارت و ارزیابی داشته باشد، یعنی به‌طور مداوم و منظم بر پیشرفت خود و اهداف تعیین‌شده نظارت و ارزیابی و از این روند آگاه شود، همچنین اهداف باید قابلیت بازبینی و اصلاح داشته باشد (بر اساس نیازها و احتمال وقایع گوناگون).

Recorded

ثبت شود، یعنی اهداف برای افزایش تعهد همانند یک قرارداد با خود مکتوب شود.

پایان قسمت اول

*اقتباس از بخش علوم و پزشکی سایت فدراسیون جهانی تنیس (ITF)

مجدالدین مستعان
روان‌شناس ورزشی تیم‌های ملی در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک
مربی آمادگی ذهنی تنیس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *