Search
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
  • :
  • :

چگونه تنیس را یاد بگیریم و بازی کنیم؟(بخش اول )

با سلام خدمت همه علاقه مندان به ورزش تنیس در این مقاله به ادامه مبحث یادگیری تنیس که در سه بخش ارائه خواهد شد می پردازیم با ما همراه باشید .

۱٫پیدا کردن مناطق مختلف تنیس

پیدا کردن مناطق مختلف تنیس اولین قدم برای یادگیری بازی تنیس و نحوه انجام آن می باشد. هر قسمت از زمین تنیس برای انجام انواع حرکت های تنیس مناسب است پس قبل از اینکه شروع به تمرین تنیس کنید زمانی را صرف پیاده روی و واکشی در زمین تنیس کنید. زمین تنیس به وسیله یک توری به دو قسمت تقسیم شده است که یک قسمت متعلق به شماست و قسمت دیگر متعلق به طرف مقابل شما می باشد .شما نمی توانید هنگام بازی تور را لمس کنید و یا به وسیله توپ به آن ضربه بزنید . برای زدن اولین سرویس خود در بازی تنیس شما باید روی خطی که موازی با تور می باشد اما در فاصله دورتر از تور قرار گرفته و به عنوان یک خط پایه محسوب می شود بایستید و سرویس خود را بزنید . یک خط باریک تر بین خط پایه و تور وجود دارد که به خط سرویس معروف است . شما می توانید سرویس های خود را در منطقه ی بین تور و خط سرویس هدف گذاری کنید.خط کوچک در وسط خط پایه ، علامت مرکز است. شما می توانید در سمت چپ یا راست مرکز قرار گرفته و سرویس خود را بزنید . منطقه سرویس به نیمه عمودی به طوری که عمود بر تور باشد تقسیم شده است .این قسمت منطقه سرویس را به بخش های چپ و راست تقسیم می کند. دو خط در هر طرف زمین عمود بر تور ، مرزهای زمین را مشخص می کند.

۲-اصول اولیه گل زنی تنیس را بیاموزید

در هر بازی یک بازیکن اجازه سرویس زدن به توپ را دارد.از زمان پرتاپ توپ توسط راکت به طرف مقابل ،یک امتیاز در اختیار هر بازیکن قرار می گیرد. همچنین هنگامی که توپ توسط بازیکن از مرزهای زمین تنیس خارج شود و یا اینکه توپ به تور برخورد کند و یا توسط بازیکن از دست برود ، یه طرف مقابل یک امتیاز داده می شود. بعد از اینکه یک بازیکن چهار امتیاز کسب کند واختلاف بین دو بازیکن به دو برسد بازی به پایان می رسد . مثلا اگر امتیاز بین دو بازیکن ۲-۴ شود بازی به اتمام می رسد اما امتیاز ۳-۴ بدین معنی است که بازی همچنان ادامه دارد.در همه بازی های تنیس ابتدا با امتیاز صفر بازی شروع می شود.عدد صفر در بازی تنیس به عدد عشق معروف است.امتیازها در ابتدای هر سرویس ارائه می شوند. برای امتیاز یک ، گوینده عدد “پانزده” را فراخوانی می کند. برای امتیاز دو ، عدد”سی” فراخوانی می شود. برای امتیاز سه ، عدد”چهل”و برای امتیاز چهار یا یک امتیاز برنده پایان بازی و نفر برنده اعلام می شود. هر امتیاز سرویس به بازیکنی تعلق می گیرد که اجازه ندهد توپ به تور برخورد کند. و یا اینکه اجازه ندهد توپ به زمین بخورد و یا از مرز خارج شود. هر یک از این اقدامات از بازیکن امتیاز کسر خواهد کرد.

۳٫انجام تمام ست های بازی به طور کامل

بازی تنیس از ۶ست تشکیل شده است و شما نمی توانید یک ست را بازی کرده و بعد به خانه بروید . تا زمانی گه یک بازیکن ۶ ست از بازی را نبرد و حاشیه اختلاف بین دو بازیکن به دو نرسد ست به پایان نمی رسد. به عنوان مثال ، اگر یک بازیکن شش بازی برنده شده و دیگری ۵ بازی را به دست آورده باشد ، آنها باید بازی را ادامه دهند تا برنده دو برد بیشتر از بازنده داشته باشد. اگر هر دو بازیکن در هر ست شش بازی برنده شوند ،به اصطلاح به آن تای بریک گفته می شود. مسابقات تنیس معمولاً از سه یا پنج ست تشکیل می شود.

۴٫ ضربه زدن به توپ را با راکت خود تمرین کنید

قبل از اینکه سرویس زدن یا بازی تنیس را شروع کنید سعی کنید با توپ و اکت خود بیشتر تمرین کرده تا استفاده از آن ها برای شما آسان شود. تا زمانی که به طور حرفه ای به پرتاپ توپ در هوا و ضربه زدن به آن مسلط نشده اید به تمرین کردن خود ادامه بدهید .

۵٫ چگونگی حرکت فورهند در تنیس را یاد بگیرید

حرکت فورهند در تنیس با نگه داشتن راکت در دست مسلط و تکان دادن دست ها به وسیله راکت انجام می شود.به طوری که شما راکت را پشت سر خود چرخانده  و توپ را به سمت بیرون و رو به بالا می ضربه می زنید .

۶٫حرکت بک هند در تنیس را بیاموزید

یکی ازحرکت های آسان که به راحتی می توان در آن مسلط شد حرکت بک هند می باشد. راکت را با هر دو دست محکم بگیرید و نگه دارید. چیزی شبیه به یک بازیکن بیس بال در بازی چوگان، هنگامی که توپ نزدیک شد ، با زاویه ای رو به بالا محکم به توپ ضربه بزنید.  این حرکت توپ با قدرت تمام به راکت اصابت کرده و پرتاپ می شود. حرکت بک هند با یک دست و آن هم با دست غالب نیز قابل انجام است که روش آن همانند انجام بک هند با دو دست می باشد اما در این روش مدیریت توپ و راکت کمی سخت تر است. امیدوارم این مقاله برای شما دوستان عزیز و گرامی، کاربردی و مفید واقع شده باشد . این مقاله ادامه دارد همراه ما در مقالات بعدی باشید.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *