Search
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
  • :
  • :

هشتمین تاج‌گذاری نواک جوکوویچ در ملبورن/بازگشت تنیس‌باز صرب به صدر رده‌بندی جهانی

جوکوویچ با قهرمانی در آزاد استرالیا به ۱۷ـمین گرند اسلم خود رسید.

نواک جوکوویچ با شکست دومینیک تیم برای ۸ـمین بار فاتح گرند اسلم آزاد استرالیا شد‌ و به روند شکست‌ناپذیری خود در فینال این رقابت‌ها ادامه داد.

بازیکن اهل بلگراد در این مسابقه تماشایی و نزدیک که ۴ ساعت به طول انجامید، موفق شد حریف اتریشی‌اش را که ۲ بر یک پیش افتاد بود در پنج ست مغلوب کند و به ۱۷ـمین گرند اسلم خود برسد. این مسابقه ۴ ساعت به طول انجامید. (نتیجه: ۴-۶ ۳-۶ ۶-۲ ۶-۴ ۴-۶)

جوکوویچ که رقابت تنگاتنگی با فدرر و نادال برای کسب عنوان پرافتخارترین بازیکن تاریخ تنیس دارد، با قهرمانی در ملبورن حالا یک قدم دیگر به دو رقیب خود نزدیک‌‌تر شد. در حال حاضر فدرر با ۲۰ گرند اسلم پیشتاز است و نادال با یک عنوان کمتر او را تعقیب می‌کند.

«نوله» با این قهرمانی در رده‌بندی جدید که فردا منتشر می‌شود جای نادال را در صدر جدول خواهد گرفت.

تنیس‌باز ۳۲ ساله هم‌چنین با قهرمانی در اوپن استرالیا به نخستین بازیکن مرد از سال ۱۹۶۷ به این سو تبدیل شد که توانسته در سه دهۀ متفاوت در رقابت‌های گرند اسلم به قهرمانی برسد.‌

فتح ملبورن صربیناتور را به سومین تنیس‌باز مرد تاریخ تبدیل کرد که حداقل ۸ بار در یک گرند اسلم به قهرمانی رسیده است. رافائل نادال ۱۲ عنوان در رولان گاروس را به نام خود ثبت کرده و راجر فدرر نیز ۸ بار در ویمبلدون جام را بالای سر برده است. گفتنی است جوکوویچ در ۵ گرند اسلم از ۷ گرند اسلم اخیر به عنوان قهرمانی دست یافته است.

جوکوویچ در مراسم اهدای جام گفت: «قبل از هر چیز می‌خواهم به دومینیک تبریک بگویم. قسمت نبود که امشب برنده شوی، مسابقه‌ نزدیکی بود و تو به پیروزی خیلی نزدیک بودی. قطعاً در آینده زمان زیادی خواهی داشت و مطمئن هستم که بیشتر از یک‌بار قهرمان گرند اسلم خواهی شد… آزاد استرالیا مسابقات مورد علاقۀ من است، خوشحالم که بار دیگر جام این مسابقات را در دستانم گرفته‌ام.» 

از سوی دیگر، این سومین شکست تیم در فینال یک گرند اسلم بود. بازیکن ۲۶ ساله اتریشی اگرچه این بار نسبت به دو فینال قبلی مقابل نادال در رولان گاروس عملکرد بهتری داشت، با این حال باز هم دستش از جام کوتاه ماند. او پس از بازی درین‌باره گفت: «حسرت نمی‌خورم، این سه بازیکن [فدرر، نادال و جوکوویچ] تنیس را به سطح دیگری رسانده‌اند و من خیلی خوشحال هستم که در دوره آن‌ها رقابت میکنم. امروز باختم ولی امیدوارم که به زودی بتوانم این شکست را جبران کنم.»

او ادامه داد: «امیدوارم تا زمانی‌که فدرر، نادال و جوکوویچ حضور دارند بتوانم به اولین گرند اسلم خود برسم. چون این‌گونه ارزش بیشتری خواهد داشت.»
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *