Search
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
  • :
  • :

فینال آزاد استرالیا ۲۰۲۰؛ ادامه تاریخ‌سازی جوکوویچ در ملبورن یا اولین گرند اسلم برای تیم؟

نواک جوکوویچ در صورت پیروزی در مسابقه امروز بار دیگر به صدر رده‌بندی جهانی بازخواهد گشت.

مسابقات اوپن استرالیا پس از دو هفته رقابت جذاب و دیدنی به روز پایانی خود رسیده است و از ساعت ۱۲ ظهر امروز به وقت ایران نواک جوکوویچ و دومینیک تیم در دیدار نهایی بخش انفرادی مردان برای مشخص شدن قهرمان این مسابقات‌ با یک‌دیگر نبرد خواهند کرد.

نواک جوکوویچ که با هفت عنوان رکورددار قهرمانی در ملبورن است، امروز برای بهبود رکورد خود در این مسابقات و دستیابی به ۱۷ـمین جام گرند اسلم تلاش خواهد کرد. او که رقابت تنگاتنگی با فدرر و نادال برای کسب عنوان پرافتخارترین بازیکن تاریخ دارد در صورت قهرمانی، یک قدم دیگر به دو رقیب دیرینش نزدیک خواهد شد. در حال حاضر فدرر با ۲۰ عنوان پیشتاز است و نادال با یک عنوان کمتر در جایگاه دوم قرار دارد.

در سوی دیگر زمین، تیم اتریشی قرار دارد که برای سومین بار حضور در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کند و به دنبال کسب نخستین عنوان خود در این مسابقات است. تیم در دو تجربۀ قبلی که هر دو در رولان گاروس و روی خاک اتفاق افتاد، مقابل رافائل نادال پادشاه زمین‌های رسی ناکام ماند و حالا به گفته خودش باید با پادشاه ملبورن بازی کند. او برای رسیدن به اولین گرند اسلم خود باید بازیکنی را متوقف کند که تا به امروز هرگز طعم شکست را در فینال این مسابقات نچشیده است.

جوکوویچ و تیم تاکنون ۱۰ بار با یک‌دیگر بازی کرده‌اند که تنیس‌باز صرب با ۶ پیروزی و ۴ شکست دست بالا را دارد. اما در ۴ مسابقه از ۵ مصاف اخیر این تیم بوده که موفق به شکست حریف صرب شده است. بازیکن اتریشی فصل قبل دو پیروزی مهم در رولان گاروس و مسابقات لندن مقابل حریف پرآوازه‌اش به دست آورد که اعتماد به نفس خوبی برای نبرد امروز به او خواهد داد.

تیم در همین‌باره گفت: «درست است که در چند مسابقه اخیر من به پیروزی‌های بیشتری رسیده‌ام، اما داستان این مسابقه متفاوت خواهد بود. اینجا حیاط خلوت نواک است و او همیشه بهترین بازی‌اش را در استرالیا ارائه می‌دهد.»

جوکوویچ نیز درباره رویارویی با تیم گفت: «دومینیک قطعاً یکی از بهترین بازیکنان جهان است. مقابل نادال فوق‌العاده‌ بازی کرد. من آن مسابقه را دیدم. به نظر می‌رسد که روی زمین‌های هارد پیشرفت زیادی کرده، چراکه قبلا سبک بازی‌اش بیشتر مناسب زمین‌های کند [مثل خاک رس] بود.»

تیم که در حال حاضر در رتبه پنجم رده‌بندی جهانی قرار دارد، مسیر دشوارتری را نسبت به جوکوویچ برای رسیدن به فینال پشت سر گذاشته است؛ او در یک‌چهارم و نیمه‌نهایی به ترتیب مقابل نادال و زورف دو بازی سنگین انجام داد، درحالی‌که جوکوویچ در مجموع زمان کمتری را در مسیر صعود به فینال در زمین گذرانده و بعد از مرحله نیمه‌نهایی هم یک روز بیشتر از تیم استراحت کرده است. با این همه، تیم از نظر فنی ابزارهای لازم را برای شکست جوکوویچ در اختیار دارد؛ بازیکن اتریشی از هر دو سمت (فورهند و بک‌هند) ضربات پرقدرتی می‌زند و در این بازی هم احتمالاً او بازیکن حمله‌کننده خواهد بود.

تیم در دفاع نیز بازیکن قابلی است و بک‌هند اسلایس خوبی دارد که می‌تواند در صورت نیاز – مثل بازی با زورف – از آن برای کنترل مسابقه و نگه داشتن توپ در جریان بازی استفاده کند.‌ جوکوویچ بهترین دفاع را در زمین‌های هارد دارد و توپ‌های زیادی را از طریق سُر خوردن به زمین برمی‌گرداند، بنابراین تیم باید در عین ارائۀ یک بازی هجومی صبورانه عمل کند و بی‌محابا دست به حمله نبرد، و برای این کار ابتدا باید با استفاده از ضربات قطری (Crosscourt) جوکوویچ را به طرفین ببرد و وقتی زاویه مناسب فراهم شد از ضربات «فلت» ویرانگر خود بهره ببرد.

تیم اگر می‌خواهد رویای قهرمانی در یک گرند اسلم را به حقیقت تبدیل کند باید خودش را برای یک مصاف طولانی و نفس‌گیر آماده کند و هر آنچه در توان دارد را در زمین بگذارد. آیا او می‌تواند به روند شکست‌ناپذیری جوکوویچ در فینال اوپن استرالیا پایان دهد؟ 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *