Search
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • :
  • :

راجر فدرر با شکست رافائل نادال قهرمان گرند اسلم آزاد استرالیا ۲۰۱۷ شد.

راجر فدرر با شکست رافائل نادال قهرمان گرند اسلم آزاد استرالیا ۲۰۱۷ شد.

تنیسفا: راجر فدرر موفق شد با پیروزی مقابل رافائل نادال در فینال اوپن استرالیا، هجدهمین عنوان قهرمانی خود در رقابت‌های گرند اسلم را کسب نماید.

راجر فدرر، تنیس‌باز ۳۵ ساله‌ی سوییسی در دیداری تماشایی و نفس‌گیر که ۳ ساعت و ۳۷ دقیقه به طول انجامید، رقیب دیرینه‌ی خود رافائل نادال را با نتیجه ۳ بر ۲ (۳-۶ ۶-۳ ۱-۶ ۶-۳ ۴-۶) شکست داد و بعد از پنج سال (ویمبلدون ۲۰۱۲) در یک گرند اسلم قهرمان شد.

به این ترتیب، فدرر که پیش‌تر نیز با ۱۷ عنوان قهرمانی در رقابت‌های گرند اسلم، پرافتخارترین تنیس‌باز مرد تاریخ محسوب می‌شد، با کسب ۱۸مین عنوان، رکورد خود را دست‌نیافتنی‌تر کرد. رافائل نادال و سمپراس مشترکا با ۱۴ عنوان پس از فدرر، بیشترین قهرمانی را در مسابقات گرند اسلم دارند.

قهرمانی فدرر در ملبورن در حالی بدست آمد که او بیش از نیمی از فصل گذشته را به علت مصدومیت از دست داد و با افت جایگاهش در در رده‌بندی جهانی، به عنوان سید هفدهم پا به میدان این رقابت‌ها گذاشت.

این پرطرفدارترین تنیس‌باز جهان پس از قهرمانی در مراسم اهدای جوایز گفت: “تنیس ورزش دشواری است؛ تساوی در آن وجود ندارد؛ اگر داشت، امشب با کمال میل به تساوی رضایت می‌دادم و قهرمانی را با نادال قسمت می‌کردم.”

این پنجمین قهرمانی فدرر در اوپن استرالیا است. او پیش‌تر در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ نیز در ملبورن جام را بالای سر برده بود.

نابغه سوییسی در حالی این بازی را به نفع خود به پایان رساند که در ست پنجم از رقیب جنگنده‌اش ۳ بر یک عقب افتاده بود، اما در نهایت به بازی برگشت و با پیروزی در پنج گیم متوالی، نادال را مغلوب کرد تا انتقام شکست فینال سال ۲۰۰۹ این مسابقات را از او بگیرد.

 فدرر حالا تنها بازیکنی در تاریخ تنیس است که در سه گرند اسلم مختلف حداقل ۵ بار قهرمان شده است؛ آزاد استرالیا: ۵ عنوان، آزاد فرانسه: ۱ عنوان، ویمبلدون: ۷ عنوان، آزاد آمریکا: ۵ عنوان.

از سوی دیگر، نادال که برای به دست آوردن دومین عنوان اوپن استرالیا و پانزدهمین قهرمانی خود در رقابت‌های گرند اسلم تلاش می‌کرد، دستش از جام کوتاه ماند. او در مراسم اهدای جوایز گفت:

“برای رسیدن به اینجا، سخت تلاش کردم. امروز خیلی جنگیدم، اما شاید راجر کمی‌ بیشتر از من مستحق پیروزی بود.”

استاد سوییسی چطور این بازی را برد؟

راجر فدرر که از پیش می‌دانست تنها راه شکست نادال در این مسابقه، ارائه یک بازی تهاجمی است، از همان اولین امتیاز، حمله را در دستور کار خود قرار داد و تلاش کرد در تمام طول مسابقه به خط انتهایی زمین نزدیک بماند و با سرعت بخشیدن به جریان بازی، امتیازها را کوتاه و از افتادن در دام رالی‌های فرسایشی نادال جلوگیری کند. اجرای بی‌نقص چنین استراتژی پر ریسکی در فینال یک گرند اسلم و آن هم در مقابل یکی از بهترین بازیکنان دفاعی تاریخ تنیس کار آسانی نیست و فدرر هم امروز در برهه‌هایی از بازی خطاهای بسیاری را مرتکب شد، اما در نهایت او توانست به لطف زمین‌های سریع این دوره از رقابت‌ها، نسبت مناسبی بین ضربات برنده‌ (۷۳ ضربه) و خطاهای (۵۷ خطای غیرضروری) خود برقرار کند و حریفش را شکست دهد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *