Search
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • :
  • :

ده روش بهبود مهارتهای ذهنی در تنیس

یک بازیکن تنیس معمولاَ درگیریهای ذهنی زیادی دارد.

 به دو دلیل  :

نخست : رابطه ایست که بین سرعت بازی و خستگی ذهنی وجود دارد .سرعت یک بازیکن خوب هم در پاها و هم در ذهن او مشهود است . آنها باید همزمان با حرکت ،تصمیماتی در مورد جهت و ســــرعت ضربه بگیــرند. بازیکنی که در وضعیت خوبی قرار ندارد اول بدنش و سپس ذهنش خسته می شود .

دوم : طبیعت توقف و ادامه بازی در تنیس است. در یک مسابقه معمولی بازیکنان کمتر ازیک سوم زمان را واقعــــاَ بازی می کنند و بیش از دو ســوم زمان در انجام حرکات مختلف در زمین به هدر می رود.این زمان ((مرده )) فرصت مناسبی است برای فکر کردن به اشتباهات گذشته و تصمیمات آینده که هم می تواند دلسرد کننده و هم تحریک کننده باشد. در طول بازی هنگام استراحت در کنار زمین بدن شما استراحت می کند ولی آیا ذهن شما هم استراحت می کند؟

۱- تشریفات بازی

معمولاَ بازیکنان خوب تشریفات مختصری دارند که قبل و در طول بازی صورت می گیرد و هدف آن کاهش فشار عصبی و افزایش اعتماد به نفس قبل از شروع بازی می باشد . خوردن غذاهای مشخص، انجام حرکات کششی و گرم کردن بدن از جمله این تشریفات است و برخی نیز (( طلسم خوش شانسی)) را در کیف راکت خود قرار می دهند. نمی توان گفت که کدامیک از این رفتارها صحیح و کدام ناصحیح است چون هر بازیکن کاری را که فکر می کند برای شروع بازی مناسب است انجام می دهد در طول بازی نیز هدف تمرکز داشتن است.مثلاَ برخی بازیکنان حرکات خاصی را قبل از سرویس زدن یا دریافت توپ انجام می دهند. برخی توپ را مکرراَ به زمین می زنند و دوباره می گیرند عده أی سه توپ از توپ جمع کن می گیرند و یک توپ را به او پس می دهند. بعضی بازیکنان نیز سر یا پایشان را به شکل خاصی حرکت مــی دهند. یک بازیکن بــاشگاهی معمولاَ نفس عمیق می کشد و یا به کلمه أی خاص فکر می کند.

۲ – تنفس

نفس گیری صحیح در زمین به جسم و ذهن شما کمک می کند. پس از مدتی بازی حتی تنفس یک بازیکن خوب نیز کوتاه و سطحی می شود. یک تنفس عمیق به باقی ماندن ریتم نرمال و آرامش شانه ها و گردن کمک می کند . عمل بازدم نیز فشار عضلات را کم می کند و به این دلیل است که بیشتر بازیکنان خوب هنگام ضربه به توپ نفس خود را بیرون می دهند و (تولید صدایی می کنند ) . تاثیر نامشخص تنفس مناسب فــایده روانی آن است . بسیاری از بازیکنان باشگاهی هنگام ضربه زدن به توپ یا نفس می کشند و یا هوا را در سینه خود حبس می کنند که نتیجه آ ن نیز گرفتگی بیشتر عضلات می باشد ودر طول بازی نیز این گرفتگی بیشتر می شود .تنفس عمیق و منظم بسیار کمک کننده می با شد .

۳ – تعیین هدف

یک بازیکن خوب برای پوینتها ( points ) و گیمها ( games ) بطور مشخص هدف تعیین می کند و این به بازیکن کمک می کند که در طول بازی متمرکز باقی بماند و در انتها نیز از نتیجه آن خشنود شود.برخی از بازیکنان قبل از بازی تهاجمی، سه توپ بلند به زمین حریف می فرستند و یا قبل از بازی در جلوی تور دو توپ به تقطه بک هندحریف می فرستند . ممکن است بعد از هر ضربه کوتاه یک Approach shot بزند و یا سرویس دوم را بدون خطا و یا با اسپین بیشتر بزنند. اصل هدف به اندازه روند تعیین آن مهم نیست .

۴ – تمرکز یافتن

همه در مورد اهمیت تمرکز صحبت می کنند اما تمرکز بر روی چه ؟توپ، تاکتیکهای حریف، تاکتیکهای خودتان، پوینت بعدی، نحوه ضربه زدن، تنفس و یاطرز فکر ؟ بازیکنان خوب توجه خاص به همه أیـــن موارد دارند. یـک راه بــــرای افــزایش تمرکز، قــرار گرفتن در محیط در

کنار محرکها می باشد ( عوامل ایجاد حواس پرتی ) و به این ترتیب شخص می آموزد که چگونه به آنها بنگرد. راه دیگر توجه به خطوط روی توپ و یا استفاده از کلمات خاص می بــاشد مثل (( جلو

رفتن )) و یا (( گام برداشتن )) فاصله بین پوینتها بهترین فرصت برای فکر کردن به خود ، تنفس و استراتژی شماست. یک راه موثر داشتن یک چک لیست مختصر در طول بازیست. هر بازیکن چک

لیست مربوط به خود را دارد و این چک لیستها باید در طول هر دوره تغییر کند. مهم داشتن فهرستی است از مطالبی که باید روی آنها تمرکز کرد.

۵ – با خود حرف زدن

صحبت کردن باخود مثل یک شمشیر دولبه می باشد. این کار غیرمعمول و منفی است و روی خطــاهای گذشته تمرکز دارد و اضطراب و نگرانی را افزایش می دهد. بازیکنانی که دائم با خود حرف می زنند نه تنها هیچ کمکی به خود نمی کنند بلکه به حریف خود کمک می کنند یک بازیکن خوب ممکن است بعد از یک خطا و یا خراب کردن هر دو سرویس یا از دست دادن یک پوینت فریاد بکشد اما در پــــوینت بعدی به آن فکر نمی کند. ممکن است جملات امیدوار کننده و مثبت را با خود تکرار کند ( مثلاَِ تو میتوانی ) که این باعث تجدید قوای او برای پوینت جدید می شود. تکرار این جملات به جای از کوره در رفتن می تواند به آرامش بازیکن، هوشیاری و بازی بهتر او کمک کند.

۶ – ظاهر آماده و مصمم

منظور چگونگی رفتار بازیکن است. چگونگی حرکت شما بین پوینتها یک علامت است نه تنها برای شما بلکه برای حریفتان. بازیکنان خوب دقت می کنند تا با حالتهای شکست خورده و سر به زیر انداختن حریف خود را تشویق نکنند . وضعیت خوب راکت و گامهای شما به این معناست که من آماده مبارزه هستم .

۷ – پذیرش اشتباهات

یک بازیکن خوب با خطاها کنار می آید. آ نها علاقه أی به خطا کردن ندارند اما می دانند که خطاهای زیادی در گذشته داشته اند و البته در آینده نیز خواهند داشت. از دست دادن یــــک بک هند فقط یک پوینت است . خراب کردن هر دو سرویس بایک آیس ( Ace ) جبران می شود آ نها یاد گرفته اند که به خاطر داشته باشند زدن ضربات خوب بهتر از مقابله با ضربات بد است .

۸ – به تصویر در آوردن

تصویر اجرای یک ضربه در ذهن شما باعث می شود یک سرویس یا یک بک هند کامل را بزنید و این نشان می دهد که درطول به تصویر در آمدن فعالیت در ذهن، اعصاب، ماهیچه های مورد استفاده برای ضربه زدن این فرمان را اجرا می کنند. تصویر ذهنی ضربه مثل کپی برداری از یک حرکت ایده آل به بازیکن کمک می کند که حتی در شرایط تحت فشار نیز ضربه خوبی بزند.مثلاَِ در شرایط سخت از دست دادن دو سرویس پی در پی یا بعد از یک خطای دوبل. تصور یک ضربه ایده آل باعث می شود که حس درست بازی به بازیکن بر گردد و مانع از انجام ضربات بد می شود.

۹ – نترسید

بدون جسارت موفقیتی حاصل نمی شود. بازیکنان کمرو وقتی تحت فشار قرار می گیرند به ندرت موفق می شوند. ترس منجر به از دست دادن هماهنگی، انعطاف پذیری و استراتژی غلط می باشد. بازیکنان خوب دریافته اند که چگونه بر فشارهای وارده غلبه کنند و می دانند که مجبور به ضربه زدن هستند . آنها ریسک غیر ضروری نمی کنند اما سعی می کنند که سرویس دوم تمام کننده باشد و سرویس رابا قدرت و چرخش می زنند تا یک گیم مهم را برنده شوند. هدف باید برنده شدن باشد نه فرار از باختن. تاثیر مضاعف اقدام به زدن ضربه اساسی در پوینتهای مهم باعث اعتماد به نفس خود و تضعیف روحیه حریف می باشد.

۱۰ – تبریک به خویش

تحقیقات نشان داده است که اعتماد به نفس با توان ماهیچه ها و عقل و پایداری شخص ارتباط مستقیم دارد. بازیکنی که فکر می کند خوب بازی می کند، بازی را در سطح بالاتری نسبت به شخصی که فکر می کند بازی را باخته دنبال می کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *