Search
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
  • :
  • :

تغذیه مناسب برای ورزش تنیس

تغذیه مناسب برای ورزش تنیس

درست غذا و به موقع خوردن آن یک هنر یا حتی ویژه گی است که اغلب ورزشکاران حرفه ای برای اینکه در انجام ورزش خود موفق باشند، این اصول را رعایت میکنند.ورزش تنیس هم از این قاعده خارج نیست و ورزشکارانش برای اینکه بتوانند انرژی خود را بالا نگه دارند و دیرتر دچار خستگی شوند، غذایشان را در وعده های بیشتر با حجمی کمتر میخورند.

این شیوه غذا خوردن باعث ثبات قند خون شده و از اضافه وزن نیز جلوگیری میکند.برای بازیکنان ورزش تنیس زمان غذا خوردن و کیفیت غذا برای ورزش و نحوه عملکرد آنها اهمیت زیادی دارد.جالب است بدانید، تنیسورها معمولا غذای خود را ۳ الی ۴ ساعت قبل از انجام بازی میخورند. غذایی که کم چرب و با هیدروکربنهای زیاد، نظیز: ماکارانی، سیب زمینی، برنج و میوه که سریع جذب و هضم میشوند.همان طور که میدانید غذاهای پرچربی برای هضم و جذب به مدت زمان زیادی احتیاج دارند و کمک چندانی نمیتوانند به ماهیچه های ما بکنند.

قبل از تنیس بازی کردن به یاد داشته باشید که یکی، دو ساعت قبل از شروع بازی غذای مختصری بخورید و مایعات زیادی بنوشید. این نوشیدن مایعات باید در حین انجام بازی هم ادامه داشته باشد و از خوردن آن قافل نشوید. زمان مشخصی مثل هر ۱۵ دقیقه یه بار را برای نوشیدن آب در نظر بگیرید تا آب کافی به بدنتان برسد. این نوشیدن آب برای بدنتان الزامیست، چه احساس تشنگی کنید یا نه باید حداقل یک فنجان آب بخورید تا بدنتان در هنگام تنیس بازی به دلیل فعالیت زیاد بدن آب زیادی را از دست ندهد.

برای اینکه آماده رفتن به تنیس شوید، در ساک ورزشی خود چند خوراکی را حتما به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز حتما از آنها استفاده کنید تا دچار مشکلی نشوید.یکی از این خوراکی ها موز است؛ موز شکم تنیسور را پر نمیکند به نحوی که قادر به انجام ادامه بازی نباشد و دارای مقدار زیادی الکترولیت است که وقتی بدن به هنگام عرق کردن این ماده را از دست میدهد به راحتی آن را جایگزین میکند.

حرفه ای های این ورزش در مسابقات سنگین و طولانی تنیس از آب، شکلات ، موز و نوشابه ورزشی با آب رقیق شده نیز استفاده میکنند تا انرژی آنها از دست نرود و تا آخر بازی پرانرژی و فعال به بازی خود ادامه دهند.به یاد داشته باشید که حتی بعد از ورزش نیز تغذیه شما بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید زیرا این زمان حساس ترین زمان برای جبران ویتامین، بازسازی انرژی و مایعات بدن است.

برای اینکه دچار کمبودی در بدنتان نشوید، هیدروکربن فروان به همراه غذاهای پروتیینی میل کنید تا بدن با استفلده از پروتیین به بازسازی ماهیچه های خود بپردازد.به یاد داشته باشید که داشتن یک برنامه خوب و مناسب با وزن و قد یا حتی جنسیت شما امری ضروریست تا بتوانید به راحتی بدون آنکه برای بدنتان مشکلی ایجاد شود، ورزش کنید.یک برنامه خوب غذایی برای یک تنیسور باید شامل:

√ کربوهیدراتها
√ چربی ها
√ پروتیین ها
√ ویتامین ها
√ مواد معدنی
√ آب کافی باشد

توجه داشته باشید که نیم ساعت قبل از شروع مسابقه از خوردن غذاهای قندی پرهیز کنید، زیرا با ورود قند به بدن انسولین در خون زیاد میشود.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *