Search
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • :
  • :

آشنایی با تنیس ساحلی

آشنایی با تنیس ساحلی

تنیس جزو ورزش های مفرحی است که توانسته علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب کند. علاقه مندان این ورزش با فکر اینکه بتوانند این ورزش را همه جا انجام دهند به فکر ابداع ورزش تنیس ساحلی افتادند.تنیس ساحلی ورزشی مفرح و بسیار جذاب است که توانسته به راحتی در سراسر جهان طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند. از مبتکران این ورزش اطلاعات چندانی در دست نیست و تنها اطلاعاتی که در اختیار ماست این است که در دهه ۸۰ میلادی در شهر “راوانا ایتالیا” اولین زمین بر گزاری بازی تنیس ساحلی تاسیس شد.

طرفداران و علاقه مندان زیادی ورزش و فعالیت خود را در این رشته شروع کردند به طوری که از شهر “ریکیون تا فرارالیدوس” که دو شهر ساحلی ایتالیایی هستند، بیشتر از ۵۰۰۰ زمین تنیس وجود دارد که میشه پر از علاقه مندان ورزش تنیس می باشند.در حال حاضر کشورهایی مانند ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، اتریش، آلمان و… به صورت زیاد و فعالی در این رشته ورزشی حضور دارند و فعالیت های زیادی انجام می دهند و حتی میزبان مسابقات مختلف جهانی هستند.

این رشته پر تحرک مدت زمانی است که در کشور ما نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است و به استان های مانند گلستان، مازندرن، هرمزگان و بوشهر به راحتی راه یافتند و مسابقاتی نیز در آنها برگزار شد. در ابتدای شروع این ورزش، تنیس ضربه زدنی ساده بود اما با مرور زمان قوانین زیاد و پیچیده تری به این بازی اضافه شد تا ورزشکاران با رعایت و در نظر گرفتن آنها بتوانند ورزش خوبی را انجام دهند.

با کمک هتل ها و حتی کلوپ های ساحلی این بازی پیشرفت زیادی کرد و مالکان این کلوپ ها و هتل ها هم زمین های بیشتری را برای برگزار مسابقات تهیه کردند و به مرور زمان این ورزش طرفداران زیادی برای خود پیدا کرد.با زیاد شدن علاقه مندان این رشته ورزشی فدراسیون ورزش تنیس این رشته را جزو زیر مجموعه های خود اعلام کرد و مسابقات بیشتری را برای این رشته برگزار کرد.

چگونه تنیس ساحلی بازی کنیم؟

ورزش تنیس تنها انجام دادن فعالیت ساده ورزشی نیست. بلکه در آن شور و نشاط همراه با استفاده کردن و لذت بردن آفتاب در کنار دریا و شن های ساحلی می باشد. ترکیب تمام این زیبایی ها میتواند ورزشی فرح بخشی را به وجود آورد که هر فرد با یک بار امتحان کردن این ورزش به گروه علاقه مندان به این رشته ورزشی بپیوندد و از انجام دادن آن لذت ببرد.
توجه داشته باشید که تمام گروه های سنی با هر سطح توانایی و مهارتی که باشند می توانند این ورزش را بازی کنند و از آن لذت ببرند. از ویژ گی های خوب این ورزش آن است که علاقه مندان میتوانند با حداقل امکاناتی که دارند این ورزش را شروع کنند و از انجام دادن آن لذت ببرند.

در تنیس ساحلی از چه توپی استفاده می شود؟

همان طور که می دانید در تنیس توپ های متفاوت با داشتن ویژگی های مختلف وجود دارند که همگی مورد تایید فدراسیون جهانی می باشند. در میان توپ سطح ۲ که در آموزش به نونهالان کاربرد دارد توپ تنیس ساحلی استفاده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. توپ های تنیس ساحلی معمولا از فشار کمتری برخوردار هستند و در دو رنگ اغلب تهیه شده اند.

ابعاد و شرایط زمین تنیس چگونه است؟

طول زمین تنیس ساحلی ۱۶ متر و عرض آن ۸ متر است که کاملا برای بازی های دو نفره و برای بازی های انفرادی با عرض ۵ متر می باشد. ارتفاع تور باید حداقل ۱۷۰ سانتی متر باشد که البته این اندازه بنا به سطح ساحل و ناهوراری آن در قسمت های مختلف ممکن است متغییر و متفاوت باشد.

عرض خطوط زمین باید بین ۲/۵ الی ۵ سانتی متر باشد که خطوط انتهایی تا ۱۰ سانتی متر عرض نیز میتواند داشته باشد. جنس زمین هم ماسه ای است که باید حداقل ۴۰ سانتی متر از سطح زمین را در بر گرفته باشد.راکت بازی تنیس ساحلی نیز با راکت بازی تنیس معمولی تفاوتی ندارد و یکسان هستند.

قوانین بازی تنیس ساحلی

امتیاز هر گیم مشابه تنیس است “۱۵، ۳۰، ۴۰” اما در امتیاز مساوی “DEUCE” روش No- ADD اعمال می شود و مانند بازی تنیس هر تیم فقط می تواند یک بار به توپ ضربه بزند و مانند والیبال نمی توان به یکدیگر پاس بدهند. در بازی تنیس اگر توپ به زمین بخورد، امتیاز به پایان می رسد و تیمی که توپش به زمین بخورد، بازنده امتیاز خواهد بود. در تنیس ساحلی سرویس زننده تنها یک فرصت برای زدن سرویس دارد و نمی تواند سروس را دو مرتبه بزند. تنها تفاوت آن با تنیس معمولی آن است که در صورت برخورد توپ با تور باعث خطا نمی شود و بازی جریان خواهد داشت.به یاد داشته باشید که لمس تور یا عبور راکت حتی پس از ضربه زدن منجر به از دست دادن امتیاز می شود و تیمی که از ابتدا ۶ گیم را بدست آورد ست را برده است.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *